regały przemysłowe

Jak zorganizować przestrzeń w magazynie?

Duże magazyny muszą stosować wyjątkowo skrupulatne środki organizacyjne, by nie utonąć w całkowitym chaosie. Ilość towarów w halach może łatwo przyprawić o ból głowy. Tylko doskonały porządek może sprawić, że w przewidywalnym czasie będzie można znaleźć wszystko to, co będzie potrzebne. Sprawdzamy jak zorganizować przestrzeń, by takie warunki zapewnić.

Porządek na magazynie

Gdy wejdziemy do pierwszej lepszej hali, zauważymy półki piętrzące się aż pod sufit. Tutaj stosuje się najczęściej specjalnie przystosowane do tego celu regały przemysłowe. Mają one ogromną nośność, nawet to kilkudziesięciu ton. Co więcej, ciężkie przedmioty można kłaść również na dużej wysokości. Konstrukcja regału powoduje, że nie ma ryzyka jego wywrócenia się, nawet podczas manipulowania wózkiem widłowym w niedokładny sposób. Czasami półki są dodatkowo przykręcane do dachu hali, by zapewnić pełną stabilność. Niezmiernie ważna jest dobra organizacja. Należy przede wszystkim trzymać spis wszystkich rzeczy, które znajdują się na regałach. Powinien on być w głównym komputerze firmy i dostęp do niego musi być bezproblemowy również na urządzeniach przenośnych, które używają magazynierzy i operatorzy sprzętu. Dzięki temu, gdy jest potrzeba odnalezienia jakiegoś przedmiotu i zdjęcia go z półki, nie zajmuje to dłużej niż kilka minut.

Bezpieczeństwo pracy

Hale magazynowe zawsze są bardzo wysokie, aby zapewnić maksymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni. Z drugiej jednak strony może to powodować pewne zagrożenia. Mowa ryzyku przewrócenia się regału, który pociągnie za sobą natychmiastowo wszystkie inne wokół. Może wtedy wystąpić swoisty efekt domina. Jednak nie ma specjalnej możliwości rozstawienia półek z zachowaniem spory odstępów, bo to marnowanie bezcennej przestrzeni. Co wtedy można zrobić? Przede wszystkim mieć bardzo dobrze przeszkoloną ekipę pracowników, takich jak operatorzy wózków widłowych. Jednak specjalne regały przemysłowe, które mocowane są do dachu hali, również są pomocne. Tutaj wywrócenie jest bardzo trudne, nawet jeśli na dużej wysokości znajdują się ciężkie przedmioty. Jednak staramy się w miarę możliwości trzymać je nisko, ponieważ:

  • ciężkie rzeczy na dole obniżają środek ciężkości,
  • dzięki temu dają stabilność całemu regałowi,
  • uderzenie fragmentem wózka nie spowoduje wywrócenia całości,
  • wyjmowanie i wkładanie towaru jest o wiele bezpieczniejsze.

Jak możemy się przekonać, dobra organizacja przestrzeni i towaru na magazynie to kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a maksymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Stosowanie mocnych i pewnych regałów przemysłowych, spis wszystkich przetrzymywanych przedmiotów pozwolą zarówno na szybkie odnajdywanie wszystkiego, co trzeba, jak i zapewnią pracownikom odpowiednią ochronę przed wypadkami.